Ashtanga Yoga Studio

 

Næste månedag

Søndag d. 10. februar 2013

Details

Ny Til Yoga

Månedage

Da vi anbefaler, at man holder yogafri på måndedage, tilbyder vi ingen undervisning, når det er ny- og fuldmåne.

Question: Why should we not practice on full and new moon days?

Answer: That day is very difficult day. Two stars one place(conjunction) is going. New moon also, full moon also. That day very dangerous day. You (take) practice (on that day), anyone can have a small pain starting. That pain is not going very quickly. Long time heis taking. Some broken possible. That is why that day don’t do.
Guruji Sri K Pattabhi Jois Public Talks on Ashtanga Yoga - France 1991

Fuldmåne og nymåne 2017

Fuldmåne Torsdag 12. januar 2017 12:35:12
Nymåne Lørdag 28. januar 2017 01:08:19
Fuldmåne Lørdag 11. februar 2017 01:33:58
Nymåne Søndag 26. februar 2017 16:00:15
Fuldmåne Søndag 12. marts 2017 15:54:49
Nymåne Tirsdag 28. marts 2017 04:59:26
Fuldmåne Tirsdag 11. april 2017 08:09:17
Nymåne Onsdag 26. april 2017 14:18:11
Fuldmåne Onsdag 10. maj 2017 23:43:56
Nymåne Torsdag 25. maj 2017 21:46:22
Fuldmåne Fredag 9. juni 2017 15:11:15
Nymåne Lørdag 24. juni 2017 04:32:43
Fuldmåne Søndag 9. juli 2017 06:08:31
Nymåne Søndag 23. juli 2017 11:47:26
Fuldmåne Mandag 7. august 2017 20:12:47
Nymåne Mandag 21. august 2017 20:31:34
Fuldmåne Onsdag 6. september 2017 09:04:55
Nymåne Onsdag 20. september 2017 07:30:46
Fuldmåne Torsdag 5. oktober 2017 20:41:56
Nymåne Torsdag 19. oktober 2017 21:12:38
Fuldmåne Lørdag 4. november 2017 06:24:29
Nymåne Lørdag 18. november 2017 12:42:52
Fuldmåne Søndag 3. december 2017 16:48:30
Nymåne Mandag 18. december 2017 07:31:29

 

Moon 2017

Full moon Thursday January 12, 2017 12:35 PM
New Moon Saturday January 28, 2017 01:08 AM
Full moon Saturday February 11, 2017 01:33 AM
New Moon Sunday February 26, 2017 04:00 PM
Full moon Sunday March 12, 2017 03:54 PM
New Moon Tuesday March 28, 2017 04:59 AM
Full moon Tuesday April 11, 2017 08:09 AM
New Moon Wednesday April 26, 2017 02:18 PM
Full moon Wednesday May 10, 2017 11:43 PM
New Moon Thursday May 25, 2017 09:46 PM
Full moon Friday June 9, 2017 03:11 PM
New Moon Saturday June 24, 2017 04:32 AM
Full moon Sunday July 9, 2017 06:08 AM
New Moon Sunday July 23, 2017 11:47 AM
Full moon Monday August 7, 2017 08:12 PM
New Moon Monday August 21, 2017 08:31 PM
Full moon Wednesday September 6, 2017 09:04 AM
New Moon Wednesday September 20, 2017 07:30 AM
Full moon Thursday October 5, 2017 08:41 PM
New Moon Thursday October 19, 2017 09:12 PM
Full moon Saturday November 4, 2017 06:24 AM
New Moon Saturday November 18, 2017 12:42 PM
Full moon Sunday December 3, 2017 04:48 PM
New Moon Monday December 18, 2017 07:31 AM

Tilmeld nyhedsbrev

Kontakt

Struensegade 15A, 5 th.
2200 København N
Tlf. +45 61 67 67 90

E-mail:kontor@astangastudio.dk

Offentlig transport:

Bus: 12 og 66 stop Skyttegade (Rantzausgade), 3A stop Rantzausgade Griffenfeldsgade, 68 stop H.C. Ørsteds Vej (Åboulevard)

Astanga Yoga Studio